Obróbka kamienia może być wykonywana maszynowo i ręcznie. Manualne obrabianie kamienia ma za sobą bardzo długą historię. W taki sposób radzili sobie z kamieniami starożytni mieszkańcy Egiptu, Rzymu czy Grecji, a wcześniej ludzie pierwotni. W czasach prehistorycznych otwory w kamieniach wykonywano przy użyciu ręcznie obracanych wierteł zrobionych z kości piszczelowych zwierząt oraz piasku kwarcowego, który poprzez tarcie o powierzchnię powodował powstawanie otworów. Dzisiaj również stosuje się ręczną metodę obróbki. Jakie narzędzia kamieniarskie są do tego potrzebne i czym się charakteryzują?
Budowa narzędzi do obróbki ręcznej
Narzędzia, które są przeznaczone do ręcznej obróbki kamienia wykonywane są ze stali narzędziowej. Ich końcówki, które są najważniejszą częścią całego narzędzia, są utwardzane w procesie obróbki termicznej – za pomocą hartowania i odpuszczania. Rozgrzane do 850, a nawet 900°C powierzchnie końcówek roboczych zanurza się w chłodnej wodzie. Na tym polega proces hartowania, dzięki któremu narzędzie stanie się odpowiednio twarde.
Odpuszczanie to proces, dzięki któremu możemy uzyskać twardość narzędzia dostosowaną do twardości skały, którą będzie w przyszłości obrabiać.
Następnie narzędzie poddawane jest procesowi kucia na gorąco, podczas którego nadaje się pożądany kształt końcówki. Uformowane końcówki po zahartowaniu są ostrzone na szlifierce niskoobrotowej z krążkiem ściernym.
Jak dbać o narzędzia do obróbki ręcznej?
Najważniejsze jest utrzymywanie tych narzędzi w nieskazitelnej czystości. Powinny być też zawsze zaostrzone. Można je czyścić przy pomocy szczotek drucianych oraz ściereczek flanelowych zanurzonych wcześniej w nafcie.
Stalowe powierzchnie należy zabezpieczyć przez odłożeniem do dłuższego przechowywania, aby nie uległy korozji przez działanie wilgoci i wody. Należy nanieść na nie niewielką warstwę smaru stałego, jeśli nie planujemy używać ich przez dłuższy czas, natomiast doraźnie wystarczy użyć oliwę maszynową albo olej wrzecionowy.
Jak przechowywać takie narzędzia?
Narzędzia stalowe powinny być przechowywane z dala od substancji chemicznych. Zawsze owijajmy je nasączoną tłuszczem szmatką.