Wszelkie powierzchnie wykonane z kamienia naturalnego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je regularnie czyścić oraz raz na jakiś czas zabezpieczać przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Do tego typu zabezpieczania idealnie nadają się impregnaty do kamienia. Dobrze dobrany impregnat sprawi, że kamień będzie miał lśniący wygląd przez długi czas, a prace związane z jego konserwacją będzie można wykonywać rzadziej.
Po co impregnować kamień?
Kamień wydaje się być materiałem na tyle twardym i odpornym, że wielu z nas nie rozumie zasadności wykonywania jego impregnacji. Jaki jest zatem cel impregnowania kamienia? Impregnacja kamienia ma spełniać trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim ma przedłużyć trwałość kamienia, poza tym ułatwić utrzymywanie go w czystości oraz poprawić jest wygląd. Zaimpregnowane nawierzchnie zapewniają łatwiejsze czyszczenie oraz sprawiają, że brud wolniej się na nich osadza.
Po dobrze wykonanej impregnacji kamień chłonie o wiele mniej wilgoci, dlatego nie będzie się długo przebarwiał, porastał grzybami, glonami czy mchem. Pamiętajmy, że wilgotny kamień o wiele szybciej może ulec zniszczeniu, szczególnie jeśli jest to kamień stosowany na zewnątrz.
Na jakiej zasadzie działają impregnaty do kamienia?
Impregnaty do kamienia modyfikują powierzchnię w taki sposób, aby skutecznie odpychała wodę. Taką właściwość nazywa się hydrofobowością. Po wykonaniu impregnacji zmienia się graniczne napięcie powierzchniowe, dzięki temu powierzchnia kamienia staje się hydrofobowa. Odpychanie wody jest równoznaczne z odpychaniem wielu zanieczyszczeń, a więc zaimpregnowana nawierzchnia staje się odporna na wchłanianie brudu i zyskuje właściwości samoczyszczące. Innymi słowy impregnat ogranicza chłonność powierzchni kamiennej przez wypełnienie jej porów, a następnie tworzy na niej cienką powłokę, która zwiększa poślizg.
Zalety stosowania impregnatów do kamienia:
• Zabezpiecza kamień przed wchłanianiem wody i brudu.
• Nadaje kamieniowi właściwości samoczyszczące.
• Wzmacnia strukturę kamienia.
• Minimalizuje chłonność kamienia – woda nie może wniknąć do zaimpregnowanych porów.
• Eliminuje problem porastania na powierzchni kamieni mchów i porostów.
• Dzięki niemu woda na impregnowanej powierzchni rewelacyjnie się perli.